Kontakt telefoniczny: +48 790 260 511

Varosha – Miasto Duchów (północna część wyspy).

Czy przed wakacjami na Cyprze wertujecie internet szukając informacji nt. wyspy? Jeśli tak, to pewnie natrafiliście na różne, często sprzeczne informacje dotyczące Varoshy znanej jako „Miasto Duchów”.

O co więc chodzi z tym Miastem Duchów?
Varosha to dzielnica Famagusty, miasta znajdującego się na północnej części wyspy.
Dzielnica została założona w 1571 roku w pobliżu miasta Famagusta, jako osada, przez uchodźców z Famagusty, wygnanych z miasta przez jego zdobywców – Osmanów.
Z czasem osada rozwijała się coraz szybciej, stając się częścią miasta.
Po 1960 roku (uzyskanie przez Cypr niepodległości nastąpiło w dniu 16 sierpnia 1960 r.) miasto Famagusta, dysponujące jedynym na wyspie, głebokowodnym portem rozwijało się bardzo szybko pod względem ekonomicznym i turystycznym.
Wkrótce miasta stało się „perłą” Cypru, a jej dzielnica – Varosha została znanym na świecie centrum rozrywki i turystyki, porównywanym z amerykańskim Miami. Dlaczego? Co przyciągało rzesze turystów właśnie do Famagusty?
Odpowiedź jest prosta: jedne z najlepszych, piaszczystych, długich, naturalnych plaży nad Morzem Śródziemnym. Ponadto, infrastruktura turystyczna w Famaguście była doskonała (w 1974 r. na terenie Varoshy znajdowało się m.in. ponad 200 hoteli, apartamentowców, restauracji, kasyn i innych lokali rozrywkowych oraz około 50 muzeów, kin i teatrów). Niedaleko miasta znajdowało się (i wciąż się znajduje) lotnisko międzynarodowe. Inne atrakcje? Długo wyliczać, podamy więc kilka najważniejszych: zachowane w doskonałym stanie mury obronne z czasów weneckich, ciągnące się kilometrami, największą budowlę zabytkową na wyspie – przepiękną byłą gotycką katedrę św. Mikołaja, Stare Miasto, najstarsze drzewo na Cyprze, ogromna liczba zabytków znajdujących się w różnym stanie (wystarczy wspomnieć, że wg. legend przed setkami lat w Famaguście znajdowało się podobno tyle kościołów, ile jest dni w roku, stąd miasto było znane nawet w dalekiej Armenii jako „miasto kościołów”)….. To wszystko powodowało, że ulice miasta tętniły życiem, a do miasta przybywały co roku tłumy turystów.
Swoje wille miały tutaj międzynarodowe gwiazdy. Miejsce w najlepszych lokalnych hotelach należało rezerwować nawet kilka lat wcześniej przed planowanym pobytem. Famagusta stała się miejscem wymarzonych wakacji wielu, w większości zamożnych, turystów.
1974 r., wojna. W wyniku działań wojennych, Famagusta znalazła się po północnej części wyspy, a jej dzielnica – Varosha została opuszczona przez mieszkańców i zamknięta, z czasem niszczejąc.
Po 1974 roku Famagusta została włączona do tureckiej, północnej części Cypru. Miejsce Famagusty na turystycznej mapie Cypru zajęły Ayia Napa, Limassol czy Pafos.
Czy miasto wciąż jest warte uwagi? Czy do miejsca, o którym krąży wiele legend, które było niegdyś, kilkakrotnie „perłą” Morza Śródziemnego warto przyjechać? Sami zdecydujcie.

You must be logged in to post a comment.

© Wakacje na Cyprze 2020. All rights reserved.